Pielgrzymka kobiet do Piekar PDF Drukuj Email

W  dzień 16.08. odbywa się doroczna pielgrzymka kobiet  do Piekar Śląskich.

Kobiety i dziewczęta na Wzgórzu Piekarskim powita tradycyjnie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Eucharystii przewodniczy i homilię wygłosi abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Wczoraj, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przypadała 90. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej.

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej jest zwieńczeniem kilkudniowych uroczystości, które odbywały się w piekarskiej bazylice.

Polecamy modlitwie wszystkich wiernych grupę pielgrzymujących kobiet z naszej parafii.

 
Wniebowzięcie NMP PDF Drukuj Email

Święto Matki Bożej Zielnej…

W dniu 15 sierpnia 2015 r.  Kościół świętuje zakończenie Jej życia uwieńczonego niebem.

Już w V wieku obchodzono święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Palestynie i Syrii. Święto to jest najstarszym świętem maryjnym.” Maryja z ciałem jakie miała na ziemi- nie czekając na zmartwychwstanie wszystkich ludzi – dzięki specjalnej łasce, została przeniesiona do nieba. Nastąpiło przemienienie ziemskiego ciała Maryi w ciało chwalebne „. Lipiec i sierpień, to dla dzieci i mieszkańców miast okres wakacji. Dla rolnika zaś okres letni i wczesno jesienny to czas wytężonej pracy. W dawnych czasach już zimą i wiosną rolnik zabiega o plony. W całej Polsce wśród ludności katolickiej bardzo dużo zwyczajów rolniczych wiąże się z kultem Matki Bożej. W całej Polsce w dniu 15 sierpnia kapłani w kościołach błogosławią wiązanki. Dawniej kobiety zbierały zioła już zawczasu, aby potem przynieść do kościoła duże wiązanki składające się z dziurawca, macierzanki i innych ziół a także kwiatów ogrodowych oraz kłosów zbóż, główek maku jabłek i warzyw.

„ Pole już białe, kłosy się kłaniają,

Stworzycielowi cześć i chwałę dają,

Wołają : pójdźcie, sierpy zapuszczajcie!

A Pana chwalić nie zapominajcie!”

Pachnące zioła, piękne kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i dorodne owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako „najdorodniejszego ziemskiego owocu”. Wszystkie one podobnie jak Maryja, mają swój czas wzrostu i czas dojrzewania. Są dojrzałym plonem łąk, lasów, sadów i ornej ziemi. Zioła mają swą leczniczą moc a kwiaty wprawiają w zachwyt kolorystyka barw i zapachem. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Jest też lekarstwem na nasze choroby duszy i ciała ; jest wspaniałą koroną stworzenia. Uczestnictwo w uroczystości Matki Bożej Zielnej pozwala nam doświadczyć bliskości naszej Matki. Jest Ona bowiem obecna w naszych myślach i modlitwach, w słowach i pieśniach. Niech nasze podobieństwo do Maryi znajduje wyraz w wydawaniu światu Boga. Niech inni poznają Go, zarówno w cichej pracy, w serdecznym myśleniu o najdroższych nam osobach jak i w bólu gdy zagubimy Jezusa. Prośmy Maryję, abyśmy potrafili szukać i znajdować Go tak jak i Ona.

 
Sierpień miesiacem abstynencji PDF Drukuj Email

 
Godziny urzędowania kancelarii parafialnej w m-cu lipcu i sierpniu: PDF Drukuj Email

poniedziałek i piątek – 8:45-10:30
wtorek – 17:30-19:30
środa – kancelaria nieczynna
czwartek – 8:45-10:30; 17:30-19:30

 
Wypieki na festyn PDF Drukuj Email

Prosimy gospodynie naszej parafii o wypieki na nasz coroczny festyn parafialny. Ciasta przyjmujemy w sobotę 30 maja od godziny 9:00.

 
Festyn Parafialny 2015 PDF Drukuj Email

W sobotę 30 maja nasza parafia organizuje Festyn Parafialny. Zwracamy się z prośbą do wiernych, właścicieli sklepów i hurtowni o ofiarowanie nagród rzeczowych dla uczestników naszego Festynu. Dochód ze sprzedaży jak co roku będzie przeznaczony na wypoczynek letni dla dzieci z naszej parafii. Nagrody przyjmujemy w kancelarii do 23 maja.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 20
 

SONDY

Jakich artykułów oczekujesz w Magnificacie?